Zaczęło się od THE ART FESTIVAL HONSBERG

Honsberg to stara, robotnicza dzielnica Remscheid – stutysięcznego miasta położnego wśród malowniczych wzgórz Bergisches Landu w Nadrenii Północnej Westfalii. Zbudowana została w latach trzydziestych XX wieku, ale pierwsze wzmianki o niej sięgają 1513 roku i wspominają ją pod nazwą Hohensberch. W XVIII stuleciu była to najuboższa dzielnica miasta, w której mieszkali robotnicy rozwijających się w pobliżu hut stali i fabryk metalurgicznych.

Dzisiaj liczy niewiele ponad 2,5 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 0,73 km kw. Częścią dzielnicy jest wspaniały park należący do jednych ośmiu w Remscheid rezerwatów zieleni.

Kilkanaście lat temu Honsberg zaczął się wyludniać. Osiedle przestało spełniać wymagania poszukujących większego komfortu mieszkańców i dzisiaj jest niemal wyludnione. Pozostali tu tylko zakochani w zielonej dzielnicy i nieliczni emigranci, którzy znaleźli tu prawdziwy spokój.

 

Idealne miejsce dla rozwoju Sztuki

Jednym z mieszkańców Honsberg jest Mariusz Mateja i to głównie z jego inicjatywy, z poparciem tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej GEWAG Aktiengesellschaft Remscheid w 2013 roku powołane zostało do życia stowarzyszenie Kulturwerkstatt e.V., które zamierzało poprzez szeroko rozumiane działania kulturalne i artystyczne, przywrócić Honsberg do życia.

Pierwszym przedsięwzięciem było zorganizowanie festiwalu Honsberg GroßARTig. Wzięło w nim udział ponad 100 aktorów i artystów: grupy teatralne, fotograficy, muzycy. Opuszczone przestrzenie wypełniły się kolorami i życiem. Na murach zewnętrznych powstały graffiti. : The Art Festival Honsberg stał się wydarzeniem i został od razu zaakceptowany.

Natychmiast zareagowała prasa. Telewizja WDR przysłała ekipę filmową, która na żywo relacjonowała kolejne happeningi i performance. Doliczono się trzech tysięcy zwiedzających w ciągu dwóch dni.

Dzisiaj ta akcja jest uważana za modelowy projekt współpracy mieszkańców chcących poprawić wizerunek miejsca, w którym mieszkają, bądź uratować zanikające miasto, bądź dzielnicę.

Sukces festiwalu sprawił, że Kulturwerkstatt e.V. zdecydował się pójść krok dalej i ożywić Honsberg poprzez stworzenie tu dzielnicy artystów. Ma za sobą kilka zakończonych sukcesem akcji:

  • międzynarodowe spotkania artystów
  • Tipi dla Sauti Kuu
  • Honsberg jedzie na Tajwan
  • Teatr Filidonia
  • Lwy z Honsbergu
  • Mieszkańcy Honsberg

W 2015 roku Kulturwerkstatt e.V. rozpoczęło współpracę z artystami z Zakopanego i już w kwietniu doszło do realizacji wspólnego projektu WILD ART WEEKEND zrealizowanego pod hasłem „A co ty tutaj robisz”.